Osłabienie grypowe

CLOTRIMAZOLUM ulotka

Jeśli jesteś przeziębiony lub – co gorsza – masz grypę, z pewnością nie czujesz się dobrze, jednak również nie traktujesz choroby jak poważnego, długotrwałego zagrożenia dla zdrowia. Nic dziwnego, nawet ciężkie postacie grypy są dzisiaj stosunkowo łatwe do uleczenia, choć jeszcze dla naszych pradziadków mogły stanowić śmiertelne zagrożenie. Z drugiej strony, łatwość leczenia grypy sprawia, że choroba jest często bagatelizowana, a to właśnie wtedy robi się naprawdę groźna.

Niebezpieczna jest nie tyle sama choroba, co powikłania po grypie. Mogą one mieć różną postać i skończyć się nawet trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Rozmaite powikłania po grypie w skrajny przypadku mogą obejmować zapalenie opon mózgowych, trwałe uszkodzenie centralnego układu nerwowego czy nawet paraliż niektórych mięśni, w tym mięśni twarzy.

Osłabienie po grypie sprawia, że organizm jest bardzo podatny na bakterie i wirusy oraz źle radzi sobie ze złymi warunkami środowiskowymi. Z tych samych powodów warto uważać na osłabienie po przeziębieniu, które może być równie dotkliwe. Powikłania grypowe i po przeziębieniu są też powodem, dla którego powinieneś stosować się ściśle do zaleceń lekarzy odnośnie czasu spędzonego w łóżku czy ilości leków, które należy przyjąć.

Z reguły pacjent czuje się dobrze jeszcze zanim minął czas wskazany przez lekarza a leki jeszcze nie zostały wykorzystane – wówczas chory dochodzi do wniosku, że już nic mu nie jest, odstawia medykamenty i wraca do normalnego trybu życia. Niestety, właśnie wtedy naraża się na powikłania..