Leczenie biegunki

Rutinoscorvit cena

Biegunka pojawia się nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Co więcej, to właśnie u maluchów może być szczególnie niebezpieczna i skończyć się w szpitalu. Biegunka u dzieci jest powszechna, szacuje się, że chorobę przechodziło choć raz ponad 90% dzieci.

Co robić, gdy Twoje dziecko też zacznie cierpieć z tego powodu? Jak się dowiedzieć czy to już biegunka czy tylko chwilowe niestrawności? Biegunka u dziecka może mieć różne podłoża. Podobnie jak u dorosłych, przyczyną schorzenia może być stres albo nieświeże jedzenie. Inną częstą przyczyną są rotawirusy, bakterie lub grzyby.

Czasem „przeczyszczającą” funkcję pełni również błonnik, jeśli dziecko przyswoi nadmiar tej substancji. Niezależnie od tego, jaki jest powód rozwolnienia, o biegunce z reguły mówi się wtedy, gdy kał ma zbyt luźną konsystencję i dziecko wydala więcej niż trzy razy dziennie. W takim wypadku należy zacząć przeciwdziałać biegunce lub zgłosić się do lekarza.

Szczególnym sygnałem, że trzeba udać się do specjalisty są wymioty. Biegunka połączona z wymiotami jest bardzo obciążająca dla organizmu i szybko odwadnia. Jeśli rozwolnienie już zaatakuje, trzeba zadbać przede wszystkim o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Dziecko musi przyswajać dużo wody. Natomiast wbrew pozorom, nie zawsze konieczna jest zmiana diety przy biegunce. Zwłaszcza, jeśli dziecko jest cały czas karmione mlekiem matki, odstawianie od piersi często nie jest konieczne.

Natomiast zaleca się rezygnację ze sklepowych przetworów mlecznych..