Jak leczyć wirusowe zapalenie skóry?

Na atopowe zapalenie skóry choruje już co piąte dziecko w Polsce. Co gorsza, jak dotąd nie do końca wiadomo co jest przyczyną choroby. Za to z pewnością skłonność do skóry atopowej jest dziedziczona.

Zauważono, że jeśli rodzice dziecka chorowali na AZS, to ich pociecha ma aż 60% szans na zachorowanie. Zapalenie skóry objawia się przede wszystkim swędzącymi, grudkowymi plamami i zaczerwieniem. Choroba w pierwszej kolejności atakuje policzki, a następnie jest lepiej widoczna na łokciach czy kolanach.

Może też pojawić się łojotokowe zapalenie skóry głowy. Skóra atopowa to reakcja alergiczna organizmu. Jeśli przebieg choroby jest ciężki, to warto wykonać testy również na inne czynniki alergiczne, bo organizm dziecka prawdopodobnie ma skłonność do nadwrażliwego reagowania na wiele czynników.

Choroby skóry tego rodzaju niosą ze sobą dodatkowe zagrożenie – łatwo podrapać swędzącą skórę i tym samym „wpuścić” gronkowca złocistego. Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry u niemowląt, u starszych dzieci i u dorosłych jest stwarzanie sztucznej „bariery ochronnej” za pomocą odpowiednich kremów. Skóra osłabiona AZS przestaje być chroniona naturalnie, jest zbyt wrażliwa i wysuszona.

Chory musi stosować co kilka godzin środki, które wzmocnią skórę – co nie jest rozwiązaniem komfortowym, ale niestety koniecznym. W przypadku, gdy choroba nie ustępuje po okresie dojrzewania, trzeba również sięgnąć po środki medyczne, przede wszystkim tak zwane leki przeciwhistaminowe..