Działanie ultradźwięków

Sensodyne Classic

Czy dźwięk może leczyć? Z pewnością tak i nie chodzi wcale o miłe, kojące słowa bliskich osób czy ulubione piosenki, które poprawiają nastrój. Dźwięk może leczyć również bezpośrednio, wpływając na ciało. Mowa jednak nie tyle o fali akustycznej, którą jesteś w stanie usłyszeć, a o tzw. ultradźwiękach. Fizykoterapia z ich udziałem jest jak masaż, tylko wykonywany za pomocą mikro-ruchów. Dźwięk wprawia skórę, mięśnie, ścięgna, nerwy i naczynia krwionośne w drgania i pozwala na uzyskanie doskonałych efektów rehabilitacyjnych.

Fizykoterapia z udziałem ultradźwięków jest skuteczna również dlatego, że dźwięk z reguły nie jest jedynym wykorzystywanym środkiem. Masaż ultradźwiękami ma zazwyczaj na celu ułatwienie wchłaniania substancji leczniczych przez skórę. Dlatego ciało osoby, która przechodzi rehabilitację jest najpierw smarowane żelem lub maścią, a następnie wykonuje się masaż z użyciem ultradźwięków. Innym ciekawym i skutecznym zabiegiem w ramach fizykoterapii jest wykorzystanie pola magnetycznego. Rehabilitacje z wykorzystaniem oddziaływania magnetycznego polega na ekspozycji ciała na zmienne pole magnetyczne o niskiej częstotliwości. Taki zabieg sprawia, że jony w komórkach ciała są wprowadzane w stan hiperpolaryzacji, co usprawnia przyswajanie tlenu przez komórki.

Natomiast więcej tlenu to lepsze samopoczucie oraz szybsza regeneracja. Pole magnetyczne jest wykorzystywane m.in. do łagodzenia bólu czy rozluźniania napiętych mięśni. Magnetoterapia może również zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych..