Czy można zarazić się ospą?

Niquitin - plastry dla osób próbujących rzucić papierosy

Czy ospą można się zarazić? Oczywiście, że tak. Wirus ospy właśnie w ten sposób się rozprzestrzenia. Co więcej, ospa jest na tyle „przebiegła”, że pozostaje w organizmie przez długi czas zupełnie niezauważona.

Wietrzna ospa ujawnia się dopiero po paru tygodniach. Z tego powodu trudno jest unikać kontaktu z osobą chorą. Ospa u dzieci pojawia się często w wyniku zarażenia od innych przedszkolaków lub rodzeństwa.

Wirus ospy wietrznej znakomicie radzi sobie z atakowaniem kolejnych dzieci. Przenosi się drogą kropelkową, ale również na wietrze – stąd nazwa choroby. Lecąc wraz z podmuchem wiatru, wirus potrafi przebyć nawet kilkadziesiąt metrów.

To oznacza, że ospą łatwo zarazić się nawet na ulicy, od zupełnie nieznajomej osoby, a nawet takiej, której bezpośrednio nie minęliśmy. Ospa u dziecka na początku pozostaje uśpiona, by po dwóch, trzech tygodniach przypominać grypę. Dziecko może mieć wysoką temperaturę, czuć się osłabione i być marudne.

Po kilku dniach na korpusie dziecka pojawią się czerwone plamki, które następnie obejmą całe ciało. Kolejny etap choroby to wypełnienie plam, które zamienią się w nieestetyczne pęcherzyki. Jeśli dziecko jest starsze, pamiętaj, by poinstruować je, że pęcherzyków nie wolno drapać.

Natomiast małemu dziecko dobrze jest obciąć paznokcie. Rozdrapany bąbel może pozostawić na ciele bliznę – ślad nie zniknie nawet przez wiele lat. Choć ospa bardzo rzadko atakuje po raz drugi, to jednak pozostaje uśpiona w ciele przez całe życie.

.